Jesteś tutaj: Start / Szczepienia

Szczepienia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Szczepienia są najskuteczniejszą metodą profilaktyczną w zwalczaniu chorób zakaźnych, dzięki ich masowej realizacji można w przypadku wielu chorób doprowadzić nie tylko do poprawy sytuacji epidemiologicznej ale również eliminacji pewnych zachorowań.  Ponad 200 – letnia historia szczepień  pokazuje, że miliony ludzi na świecie zawdzięczają im życie. Szczepionki zawierają określone antygeny, dzięki nim w naszym organizmie tworzy się pamięć immunologiczna, która umożliwia szybkie rozpoznanie drobnoustrojów chorobotwórczych, przez co są one unieszkodliwiane w krótkim czasie. W ten sposób nie dochodzi do pełnego rozwoju choroby.

Zalety szczepień:

  • Eliminacja lub eradykacja (całkowite wykorzenienie) niektórych chorób zakaźnych
  • Ochrona życia oraz  zdrowia przed groźnymi powikłaniami
  • W skali gospodarczej:  zmniejszenie kosztów bezpośrednich leczenia chorób (np. grypy) oraz o wiele większych kosztów pośrednich (związanych z absencją chorobową)
  • Zapobieganie pojedynczym zachorowaniom oraz epidemiom

Dzisiaj, kiedy bezpośrednia groźba śmierci lub kalectwa spowodowana chorobami zakaźnymi została zmniejszona, najważniejszym czynnikiem wpływającym na poziom uodpornienia jest sposób postrzegania problematyki szczepień przez społeczeństwo.

 Kalendarz szczepień  obowiązkowych dzieci i młodzieży

Źródło: http://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien/