Karaczan prusak

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 lipca 2017

Kosmopolityczny owad o długości ciała od 10 do 13,3 mm o zabarwieniu brudnożółtym z czerwonawym odcieniem. Prusak bez problemu może poruszać się po gładkich i pionowym powierzchniach, nie fruwa choć ma dobrze wykształcone skrzydła.

Silnie spłaszczone ciało ułatwia mu przechodzenie przez szczeliny, bytowanie w trudno dostępnych miejscach, w szparach, pod listwami podłogowymi. Karaczany są wszystkożerne. Poza tradycyjnymi produktami żywnościowymi, żywią się szeroko pojętą materią organiczną, wliczając w nią nawet inne osobniki. Ich aktywność zwiększa się w ciągu nocy. W ciągu dnia, karaczany spędzają większość czasu w schronieniach w skupionej grupie.
Lubią ciepło i wilgoć. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu - tym szybszy jest ich cykl rozwojowy, który wahać się może (w zależności od warunków) od 3 tygodni do... 1 roku. Samica w ciągu całego życia składa ok. 300 jaj. Jaja umieszczone są w kokonie przytwierdzonym do odwłoka samicy przez ok 2-4 tygodnie (o czym należy pamiętać  rozgniatając insekty lub sprzątając po zabiegach dezynsekcyjnych).  Kokon  dobrze chroni jaja i znajdujące się w nim larwy przed działaniem szkodliwych czynników z zewnątrz, w tym przed działaniem insektycydów.

Szkodliwość
Szkodliwość prusaków polega na zanieczyszczaniu produktów spożywczych wylinkami, odchodami, pleśniami i bakteriami co jest przyczyną psucia i gnicia produktów. Prusaki odgrywają istotną rolę w  przenoszeniu chorób  wirusowych i bakteryjnych  oraz pasożytów.
Cząstki odchodów lub wylinek unoszące się z kurzem mogą być przyczyną powstawania alergii i reakcji astmatycznych u człowieka. Zgromadzone w dużej liczbie prusaki wydzielają charakterystyczny, niemiły zapach który już na wejściu do lokalu jest wyczuwalny.

Zwalczanie
Utrzymuj otoczenie czystości. Żywność przechowuj w pojemnikach. Regularnie wyrzucaj śmieci. Najskuteczniejsze są zabiegi dezynsekcyjne (najczęściej kilkukrotne) prowadzone przez profesjonalne firmy (opryski środkiem o działaniu kontaktowym, żelowanie środkiem o działaniu pokarmowym).
Przed samodzielnym stosowaniem środków biobójczych należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną oraz używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie prusak

    prusak