Październik Miesiącem ważenia tornistrów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 października 2018

1 października został ogłoszony przez Panią Annę Zalewską Minister Edukacji Narodowej – Ogólnopolskim Dniem tornistra.

Celem akcji, realizowanej przez MEN we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną, jest edukacja prozdrowotna ukierunkowana na profilaktykę wad postawy. Wydarzenie otwierające Miesiąc ważenia tornistrów na terenie działalności Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej miało miejsce 5 października w Szkole Podstawowej nr 3 w Czeladzi. Pracownicy Inspekcji Sanitarnej w obecności przedstawiciela Kuratorium Oświaty zważyli 332 uczniów oraz ich tornistry.  Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Rzeczywistość pokazuje jednak, że tornistry są znacznie cięższe.
Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, a jego ciężar – być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze – wyżej. Zaleca się, by tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Doradza się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Tornister należy nosić na obu ramionach.
Na terenie działalności PSSE w Dąbrowie Górniczej w miesiącu październiku ważeniem tornistrów zostaną objęci uczniowie siedmiu szkół podstawowych.


 

 

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie szkola

    szkola